Jak działa PPE

Zanim zaczniesz co miesiąc dokonywać wpłat na poczet swojej emerytury, dowiedz się, jakie korzyści program przyniesie Tobie i Twojej rodzinie.

Wartość indywidualnego konta PPE pracownika rośnie w oparciu o składki (wpłacane przez firmę IMI, jak również przez praconika, jeśli podejmie taką decyzję) oraz zwroty z inwestycji. Tak więc suma pieniędzy, jaką otrzyma pracownik, kiedy przejdzie na emeryturę, zależy od następujących kwestii:

  • wysokość składek IMI;
  • wysokości składek pracownika (jeżeli się na to zdecyduje) oraz
  • wyników inwestycji pracownika.

Dokonywanie wpłat na konto

Każdego miesiąca firma IMI wpłaca na Twoje indywidualne konto PPE podstawową składkę w wysokości 3,5% wartości Twojego wynagrodzenia brutto. Jako pracownik, nie musisz dokonywać żadnych wpłat, jednak jeśli chcesz, możesz zdecydować się wpłacać dodatkową składkę ze swojego wynagrodzenia netto. Możesz wpłacać dowolne kwoty, ale minimalna składka opcjonalna wynosi 50 PLN. Jeśli zdecydujesz się na opłacanie tej składki, będzie ona pobierana z Twojego wynagrodzenia automatycznie.

Pieniądze na Twoim koncie są inwestowane

Twoje pieniądze będą inwestowane w domyślnym wariancie inwestycyjnym cyklu życia, który jest związany z Twoim wiekiem.Opcjonalnie możesz wybrać własne inwestycje. Aby uzyskać więcej informacji, zobacz warianty inwestycyjne. Możesz również dowiedzieć się więcej, odwiedzając stronę www.nntfi.pl lub pobierając aplikację mobilną „NN TFI24”.

Przechodzisz na emeryturę

Po przejściu na emeryturę możesz wybrać otrzymanie jednorazowej wypłaty lub otrzymywanie wielu wypłat. Aby uzyskać szczegółowe informacje, zobacz opcje emerytalne.

Wgląd do konta

Jako członek PPE co roku otrzymasz raport dotyczący wpłaconych składek emerytalnych, który pozwoli Ci określić, ile może być warte Twoje konto, gdy przestaniesz pracować. Możesz również uzyskać wgląd do swojego konta na stronie internetowej nntfi.pl