Oszczędzanie na emeryturę

Wyobrażenie sobie swojego życia po zakończeniu pracy zawodowej może być trudne, zwłaszcza jeżeli jest to jeszcze odległa perspektywa.

Czym jest program emerytalny?

Program emerytalny pozwala na gromadzenie oszczędności na przyszłość. Zapewni Ci dochód po przejściu na emeryturę. Zarówno Ty, jak i Twój pracodawca możecie wpłacać pieniądze na Twoje indywidualne konto PPE w ramach programu , a pieniądze te będą inwestowane, aby pomóc w ich pomnażaniu. Oszczędności można wypłacać od 60 roku życia (lub w niektórych przypadkach od 55 roku życia). Można jednorazowo podjąć całą kwotę lub pobierać ją w regularnie wypłacanych ratach — bez podatku.

Dlaczego warto oszczędzać pieniądze w programie emerytalnym?

Oszczędzając w programie emerytalnym uzyskujesz pewność, że nie będziesz musiał(a) polegać wyłącznie na emeryturze z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). Program emerytalny daje Ci również pewność, ze Twoi bliscy otrzymaja wartosc Twojego konta w przypadku Twojej śmierci. Od lipca 2019 r. firmy w Polsce zatrudniające 250 lub więcej osób będą musiały zapisać swoich pracowników do wybranych programów emerytalnych : PPK lub PPE.

Dlaczego warto oszczędzać w Pracowniczym Programie Emerytalnym (PPE)?

Od lipca 2019 r. pracodawcy mogą zdecydować, czy zapisać swoich pracowników do Pracowniczego Planu Kapitałowego (PPK), czy do Pracowniczego Programu Emerytalnego (PPE). W PPK pracownicy wpłacają 2% swojego wynagrodzenia, a pracodawcy dopłacają 1,5% wartości wynagrodzenia pracowników na ich konta. W Pracowniczym Programie Emerytalnym nie musisz dokonywać żadnych wpłat. Firma IMI wpłaci co miesiąc 3,5% wartości Twojego wynagrodzenia na Twoje personalne konto, a ponadto Ty, możesz również zdecydować się na dokonanie dodatkowych wpłat.

Czy dołączenie do PPE będzie mnie kosztować?

Pracownik płaci podatek od składki podstawowej wpłacanej przez IMI, ponieważ jest ona traktowana jako dodatkowy dochód. Poza tym, jedynym kosztem dla Ciebie jest jakikolwiek wkład, o którym sam zadecydujesz.

Zabezpieczenie Twoich bliskich

Pracowniczy Program Emerytalny pozwala nie tylko oszczędzać na emeryturę. Otrzymujesz również dodatkową korzyść polegającą na świadomości, że Twoja rodzina będzie miała pewne zabezpieczenie, jeśli Tobie przytrafi się najgorsze. W chwili przystąpienia do programu na Deklaracji uczestnictwa należy wskazać osobę uposażoną do otrzymania świadczeń. Informacja ta może zostać zaktualizowana, jeśli zmienią się okoliczności.